Husy a mráz

Husy snáší zimu dobře, lépe než slepice . Nedělají jim problém teploty pod mínus dvacet stupňů, při kterých můžou být venku ve dne v noci. Mráz neovlivňuje ani snášku hus. Bohužel, vejce snesená v zimě lehce zamrznou, a pak je můžete tak leda zkrmit. Také se může stát, že husám zamrznou nohy, i když si je umí schovat pod peří.

Pokud chováte husy celodenně venku, je dobré, když mají možnost se uchýlit do závětří. Při větších mrazech můžete na zem rozložit slámu nebo třeba paletu, aby se na takovou izolační plochu mohly husy lehnout.

Kvůli snášce je lepší, aby v zimě měly husy přístup do prostor, kde je teplota nad nulou, aby snesená vejce neprochladla.

Při velkých mrazech je potřeba zvýšit energetickou hodnotu krmiva, například zvýšením podílu kukuřice.

Nezapomínejte na to, že v zimě zamrzá voda a že husy jí spotřebují hodně.

„Mrazuvzdornost“ hus může záviset také na plemeni a otužilosti jednotlivých kusů.

Pokud míváte husy přes zimu v husníku, je vhodné tam mít vysokou podestýlku. Vodu tam na noc nedávejte, měli byste v husníku zbytečně vlhkost.

Já jsem v sezoně 2019/2020 měl husy venku celou zimu. Vajíčka snášely venku někde od února a žádné nepromrzlo. Dokonce jsem objevil skryté hnízdo s přibližně 20 vejci a ty byly v pořádku. Zmíněná zima byla ale mírná.

Letos (2021) mám husy taky venku. Teploty už byly několik dnů okolo -14 C. Husy se mohou jít schovat do kurníku, ale nevyužívají toho. Jsou stále venku. Při velkých mrazech jim 2x denně nocím vodu. Mají k dispozici směs pro nosnice (slepičí) v neomezeném množství a přidávám jim kukuřičný šrot, někdy jej vařím s brambory, hrachem atd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *