Líhnutí slepic trvá +/- 21 dnů.
Obvyklá doba líhnutí je 20. a 21. den, nicméně reálně je líhnutí možné od 19. do 22. dne a výjimečně ještě i 23. den.
Do dolíhně, kde mají být trochu jiné podmínky než v líhni, se vejce dávají 18. – 19. den.
Všechny doby líhnutí zde uvedené se vztahují k vyklubání kuřete. K naklovnutí skořápky dochází i 24 hodin (někdy i déle) před samotným vylíhnutím (čím je tato doba kratší, tím jsou lepší podmínky inkubace). Pípat začínají kuřata ve vajíčku ještě dříve.
Co ovlivňuje délku líhnutí ?
Velikost vajec
Délku líhnutí ovlivňuje velikost vajec. Kuřata z větších vajec se mohou líhnout později než z menších vajec. Tedy kuřata zakrslých plemen se častěji vylíhnou už 20. den. To platí menších vejcích od slepic jednoho plemene.
Délka doby skladování vajec
Čím déle vejce skladujeme, tím později dojde k vylíhnutí.
Teplota při líhnutí
Vyšší teplota urychluje líhnutí, nižší zpomaluje.
Vlhkost při líhnutí
Vysoké vlhkosti při líhnutí se kuřata líhnou později a vypadají polepeně. Při nízké vlhkosti se naopak líhnou dříve, bývají menší a častěji hynou.
Plemeno slepice
Plemena slepic mají vliv na délku líhnutí především proto, že snášejí různě veliká vejce, tedy stejný jako je popsáno v části „velikost vajec„.
Četl jsem ale, že rozdíly v řádech hodin opravdu můžou být i mezi plemeny s stejně velkými vejci.
Další faktory ovlivňující dobu inkubace
Dobu líhnutí mohou ovlivnit také další okolnosti: výpadek inkubátoru, slepice si během sezení odskakuje na delší procházky, kvalita vajec, skořápka, růstový potenciál plemene, umístění vajíčka v líhni (zejména u líhní bez ventilátoru) a nejspíš i další.
I kuřata z identických vajec od stejných rodičů při udržení stejných podmínek se nikdy nevylíhnou všechny najednou.
Poznámky:
Pro líhnutí pod slepicí platí ohledně délky sezení na vejcích stejná pravidla jako pro umělé líhnutí v inkubátoru (líhni).
Setkal jsem se s tím, že jako líhnutí se označuje jen doba v dolíhni a čas v líhni je pak zahřívání. Já takovouto terminologii nepoužívám.
Inkubace vejce = líhnutí, tedy zahřívání vajec před vylíhnutím.