Jaký mráz vydrží slepice?

Slepice obecně snesou velký mráz, klidně – 20 °C a níže. Jsou k tomu dobře uzpůsobené, peří je vynikající izolant.

Při nízké teplotě ale klesá snáška a slepice může zcela přestat nést. Jak se proti tomu bránit rozeberu v jiném článku. Teď nám jde o přežití, pokud možno bez újmy na zdraví.

Na rozdíl od mrazu, slepice špatně snášejí vlhko a průvan nebo vítr. Tedy je potřeba zabránit aby promokly, umožnit jim aby se mohly schovat před větrem a aby v kurníku nebyl průvan.

V mrazivých dnech mají slepice větší nároky na krmení, protože spotřebují více energie k udržení tělesné teploty. Krmivo by mělo být energetické, obsahovat dostatek minerálů, vitamínů, bílkovin. Je potřeba počítat i s tím, že v zimě si slepice nejsou schopny zpestřit jídelníček ve výběhu, protože nalezení je tam toho minimálně. Vhodné je krmit více kukuřicí, která má vyšší podíl glycidů a tuku a je tak vhodným zdrojem energie. V omezeném množství si můžeme vypomoci také slunečnicí.

Slepice musí mít přístup k vodě, to platí zejména když je mráz bez sněhu. Pokud je sníh bývají slepice schopné pokrýt denní spotřebu vody ze sněhu.

Mráz může způsobit omrzání hřebenů a laloků. Tomu lze předejít tak, že namažeme hřebeny a laloky tukem. Použít můžeme například sádlo. Možné je také přidat jedlý olej do vody určené k napájení. Slepice si tak potřebná místa při pití promažou samy. Bonusem pak je, že voda s vrstvou oleje na povrchu hůře zamrzá. Nejméně háklivá na omrzání jsou plemena s růžicovým hřebenem.

Pokud je venku velký mráz slepice nemusíte pouštět do výběhu, nebo je pouštět jen na omezenou dobu. Jestli je váš kurník dostatečně velký, slepice se obejdou i bez výběhu, kde v mrazu stejně moc potravy nenajdou, na druhou stranu, já si myslím, že lépe je slepice alespoň na čas na čerstvý vzduch vypustit.

Samozřejmě, slepice lépe snášejí horší venkovní podmínky, pokud pak mají k dispozici vyhřívaný kurník.

„Mrazuvzdornost“ se liší u jednotlivých plemen slepic. Některé vydrží víc, jiné mohou na nižší teploty víc háklivé. Rozdíly mohou být i mezi představitelkami jednoho plemene, protože míra otužilosti u chovatelů bývá různá.

Plemena slepic, která dobře snášejí zimu

Dobře zimu snášejí například rýnské, české slepice, šumavanky, sasexky, orlovky, oravky, orpingtonky, ale třeba také hedvábničky.

Plemena slepic, která špatně snášejí zimu

Problémy se zimou mívají hamburčanky a většina bojových a zakrslých plemen.

U plemen s velkými hřebeny hrozí jejich omrzání,jsou to například leghornky, minorky, vlašky a další.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *