Nucený výkrm hus šiškami – deník prvního pokusu

Chci zkusit výkrm hus šiškami. Jako malý kluk jsem u toho asistoval babičce, ale podrobnosti výkrmu si už nepamatuji. Nejde mi o výkrm na foie gras, spíš o klasickou tučnější českou husí pečínku, trochu větší játra a i o nějaké to husí sádlo.

Hledal jsem info na internetu, zmínek je dost, ale nejsou od lidí, kteří mají přímé zkušenosti a nejsou moc přesné.

O výkrmu pomocí stroje toho jde najít dost, i serioznější studie, ale o domácím šiškování je to žalostné.

Na výkrm jsem vybral 3 letní husy, které byly převážně na pastvě. O anatomii hus něco vím z kuchání. 

08.01.

Krmení 14:00 (137g), 17:30 (188g), …

V noci bylo lehce pod nulou. Husu mám v ohrádce venku (vždy mívám husy venku).

07.01.

Krmení 12:45 (108g), 19:30 (183g), 23:00 (203g).

06.01. Porážka druhé husy

Zůstaly mi 2 husy přibližné váhy 5 a 5,7 kg (špatná váha). Původně jsem chtěl porazit tu menší, mimo jiné i proto, že se mi hůře krmila. Nakonec jsem ale vybral tu druhou, protože jsem zjistil. že nestrávila včerejší krmení.

Takže, váha oškubané husy bez hlavy a konců křídel 4,206 g, váha krve cca 200 g, játra 150 g, polévková směs 600 g (žaludek, krk, srdce, části křídel a drobné odřezky), husa k upečení 2148 g, + sádlo (?).

Husa měla viditelně více sádla v břišní dutině a na střevech, taky pod pečínku vyteklo spousty sádla. Játra mohla být tak 3 x větší než u podobné, nevykrmované husy.

Krmení: 7:30 (100g), 13:00 (169g), 18:30 (149g).

05.01. Porážka první husy

Bílou malou husu jsem dnes porazil a prodal

Husy jsem zvážil, váhy jsou ale úplně jiné než včera. Vážení pomocí váhy, kterou mám je absolutně nespolehlivé.

Dnes chci krmit 4x (stalo se).

Zítra budu porážet další husu, tentokrát pro naše potřeby.

04.01. Problémy s častostí výkrmu

Minulé dny jsem přikrmoval málo 1 – 2 x denně. Jeden den jsem nepřikrmoval vůbec. Husy měly k dispozici neomezeně pšenice, jedly jí ale málo.

Dnes jsem po druhém krmení husy zvážil. Bílá má 3,8kg, šedá husa s oranžovým zobákem má 4,1kg, s černým zobákem 4,6 kg.

Celkem krmeno 3x.

03.01. Technika výkrmu hus

Při nuceném výkrmu je nutné znát anatomii. Šišky je hlouběji v krku vhodné tlačit spíš k páteři (pomůže i hmat přes kůži krku). Někdy pomůže povytáhnout a přidržet jazyk. Husy liší některé se krmí lépe, některé hůř. Mi se nejlépe krmí malá bílá husa, distanu do ní všechno a rychle. Nejhůř se mi krmí šedá hus s oranžovým zobákem. Šišky (zejména křehčí) se jí špatně protlačují do krku, je tam víc rozšířená a šišks se bez povytaženého jazyka hůře směřuje do jícnu. Jestli se šiška v tom místě rozpadne, těžce se to tam pak čistí a je potřeba to prstem pečlivě protlačit do hrtanu (u jiných hus to místo jde pročistit jinou, menší a tvrdou šiškou), u téhle konkrétní ne.

02.12.2021 Sušení šišek pro výkrm hus

Testuji sušení šišek v sušičce na ovoce. Doteď jsem šišky sušil na radiátorech. Vysušené byly dobře, ale trvalo to déle a zabral jsem tak všechny hřející topná tělesa v domě. Zkoušel jsem šišky sušit i v troubě, ale nabíraly zpět vysušenou vlhkost.

29.12. Výroba šišek k výkrmu

Vyráběl jsem šišky z vařené směsi pro slepice (hrubý kukuřičný šrot, slunečnicová makucha, brambory, nadrcené skořápky) a kukuřičné mouky. Přidal jsem sůl, vitamínovou směs a trochu slunečnicového oleje.

Krmil jsem, stejně jako včera a předevčírem 3x denně.

28.12. Výroba šišek k výkrmu

Stopoval jsem jak dlouho mi trvá výroba šišek. Z hmoty vážící 4 kg (vařený kukuřičný šrot pro slepice, kukuřičná mouks a 1l vody) jsem formoval šišky 100 minut. Po usušení vážily 2 kg.

24.-26.12. Vánoce

Bohužel na svátky jsem nebyl schopen dodržet režim výkrmu. Do klece jsem proto dal husám krmítko z pšenicí a slunečnicovou makuchou. Šiškama jsem v ty dny krmil husy jen 2x denně.

23.12. Devátý den výkrmu

Krmeno 4x za den. V 10:30 340g, v 19:30 315g, v 22:40 430g a v 2:00 421g.

Krmení mi trvá okolo 15 – 20 minut. Výroba šišky přibližně 15 – 30 sekund. Na 1 krmení vychází okolo 40 šišek na 3 husy.

22.12. Osmý den výkrmu

Dnes poprvé krmím 4x za den. V 12 h 300g, v 16 h 365g, v 20 h 394 g a v 23 h.

Po 3 hodinách mají husy veškeré krmivo strávené.

21.12. Sedmý den výkrmu

Před prvním nakrmením, opět po poledni, jsem husy zváži. Bílý zobák má 3,5 kg, oranžový 3,7 kg a malá bílá husa má 3 kg. To je velmi špatné. Nicméně, četl jsem, že husy zpravidla první týden výkrmu nepřibírají. Taky bohužel husy vážím na váze pro vážení lidí tak, že si na váhu stoupnu s husou a svou váhu pak od výsledku odečtu. Poslední faktor ovlivňující výsledek může být to, že na začátku jsem vážil husy nakrmené a dnes vyhládlé před nakrmením.

Udělal jsem šišky kukuřici s brambory a přidal jsem do nich větší množství vitamínu C (asi 3g). Do krmiva jsem taky začal přidávat minerální – vitamínový – aminokyselinový přípravek Premix Čudo 1% (pro mladou drůbež).

Přípravek Premix Čudo jsem dával malým kuřatům a housatům. Teď ho přidávám do krmiva proto, že do jara mu skončí trvanlivost. Obsahuje vitamíny A, D3, E, C, B1, B2, B4, B6, B12, H, dále minerály mangan, zinek, měď, jód, kobalt, vápník, a aminokyseliny methionin, lysin.

Při druhém krmení jsem zkrmil 374g šišek, přibtřetím krmení 464 g.

20.12. Šestý den výkrmu

3x husy jsem 3x nakrmil, poprvé až po poledni. Jde mi to už dobře. Zjistil jsem, že šišku je možné nezasouvat až hluboko do hrdla, pokud se vložíbdobře do zobáku, polkne jí sama. Stejně tak i šiška normální velikosti sjede jícnem až dolů. Tento postup však trvá déle.

19.12. Pátý den výkrmu

Husy jsem nakrmil jen 2x.

18.12. Čtvrtý den výkrmu

První krmení 240g, druhé krmení 336 g, třetí krmení jsem.nevážil.

Od druhého krmení dávám každé huse 5 šišek s vitamíny B. Mělo by to vyjít na 3 dny vzýšené dávky.

17.12. Třetí den výkrmu

Ráno jsem do hus dostal 270 g krmiva.

Protože se mi do hus daří dostávat méně krmiva než bývá podle dostupných zdrojů běžné (může být dáno tím, že jsem začal výkrm z menšími husami) a protože na pohmat rychle trávily krmivi, rozhodl jsem se ode dneška začít dříve krmit 3x denně.

V 17 hodin jsem husy nakrmil 262g šišek. Měl jsem nové šišky s fazolemi a ty jsem dal pokusně pouze bílé huse.

Pokud se šišky rozpadají, je lépe když jsou menší. Když se šiška rozpadne při vkládání do zobáku, menší lze pak snáze dostat dál do krku. Stejně tak menších šišek se ho husy vejde více. S většími šiškami je ale méně práce.

V 22 hodin jsem nakrmil 312 g šišek.

Večer jsem připravil šišky s brambory a 8g B-compozitum (chci rozložit na 3 dny).

16.12. Druhý den výkrmu

Ráno se mi nepodařilo husy nakrmit. Udělal jsem to až odpoledne a pak večer v 21 hodin.

Šišky jsem začal namáčet do teplé vody.

Když šišku zatlačuji do hrdla snažím se jí tlačit spíš k zadní části krku. Zatlačuji jí co nejdlouběji prstem. Když to nejde, pomůžu si levou rukou, přesunu jí níž,  šišku dole přitlačím směrem k páteři z vnější strany.  Taky pomáhá vytáhnout husu za hlavu vív nahoru.

Podařilo se mi konečně udělat těsto, které lepí bez použití pšeničné mouky a jde s něj šišky lehce udělat.

15.12. První den výkrmu.

Husy krmím 2x denně. Chci tibdělat v intervalu každých 12 hodin. Ráno jsem je nakrmil v 7 a večer ve 20 hodin.

Husy krmím už bez pomocné vařečky, ikdyž tu mám stále vedle sebe.

Šišky před vložením huse do zobáku namáčím di vody.

14.12. Nultý den

Do ohrádky jsem přidal další 2 husy. Jejich váha 3,8kg a 3,1kg. Husa ze včerejška má 3,8 kg.

Husy jsem okolo poledne spíš lehce nakrmil šiškami

13.12.

Šišky udělané včera byly moc velké a pořádně nevyschly. Husu s nimi šlo krmit velmi těžce. Nevešly se do ní a rozpadaly se. Husu jsem potom pustil k ostatním.

Zjistil jsem, že při krmení je dobré používat nějaké kulaté šťouchátko, např. opačný konec vařechy.

Vzal jsem další husu, tentokrát z léta. Zvážil jsem jí, má 3,8 kg. Nakrmil jsem jí 130g malých šišek a dal do ohrádky pro výkrm.

12.12. – druhé pokusné nakrmení šiškama

Chytil jsem stejnou husu jako před 2 dny. Nakrmil jsem jí 130 g šišek. Šlo mi to už lépe. Vím už trochu jak na to a šišky mají lepší velikost.

Po krmení jsem dal husu do malé ohrádky, kde jsem dal kýbl vody.

Zítra k ní přidám další husu z jiného hejna a otestuji jak se budou snášet. Pokud do bude v pořádku, zítřkem začne výkrm.

11.12. – výroba šišek pro nucený výkrm hus

Protože předchozí den byl problém s šiškami, které se mi rozpadaly, začal jsem testovat jiné složení šišek.

Udělal jsem několik druhů šišek z mleté kukuřice, kukuřičné mouky, vařených brambor.

Včera byly problémy při krmení s tím, že šišky byly malé. Špatně se vkládaly do zobáku, špatně posouvaly do volete. Šišky ve tvaru kuliček byly zcela k ničemu. Proto jsem tentokrat udělal šišky větší. Šířka 1 – 2 cm a délka 4 a cíc centimetrů.

Šišky jsem dal vysušit na radiátor.

10.12.2020 – první pokusné nakrmení

Udělal jsem si pár šišek z nahrubo namleté kukuřice a pšeničné mouky. Šišky jsem udělal menší ve tvaru kuliček a šišek. Chytil jsem husu a pokusil jsem jí pár šiškami trochu nakrmit. Zkoušel jsem jak jí otevřít zobák, jak dovnitř dostat šišku. Nahmatal jsem průdušnici, nepravé vole. Zkoušel posouvat šišky krkem a nahmatat je v nepravém voleti. Pak jsem husu pustil do výběhu.

Text je součástí rubriky Chovatelské deníky (http://drubezar.com/rubrika/deniky/). Informace k rubrice ní najdete na http://drubezar.com/chovatelske-deniky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *