Teplota prostředí při chovu křepelek

Jaká je optimální teplota při chovu křepelek? Jaké minimální a maximální teploty křepelky vydrží? Při jakých teplotách japonské křepelky snášejí vajíčka?

Od 4. týdne je ideální teplota při chovu křepelek 20 až 22 ℃. Pokud chcete mít optimální snášku, měli byste křepelky chovat v teplotním rozmezí 18 až 24 °C. Když jde teplota pod 18 ℃ obvykle klesá snáška. Křepelky snesou i mráz, pak ale (až na výjimky) nebudou snášet.

Pro chov křepele nejsou dobré výkyvy teplot. Snesou i nižší než doporučované teploty a dokonce při nich mohou i dobře snášet vajíčka, ale je potřeba udržovat co nejvíc stabilní teplotu.

Křepelky se vyhřívají navzájem

Křepelky chované v klecích si své okolí částečně vyhřívají samy. Tedy pokud je v kleci dostatečné množství ptáků, je v ní vyšší teplota než je teplota prostředí, kde máte umístěné klece (a to i bez vytápění). Není pak žádný problém teplota místnosti 15 °C, takový prostor není potřeba vytápět, protože křepelky v klecích mají teplotu vyšší.

Vysoké teploty při chovu křepelek

Za zvýšenou lze považovat teplotu vzduchu od 30 °C, pokud vám nezáleží na maximální produktivitě chovu, nemusíte to ještě nijak řešit.

Pokud teplota v chovatelském zařízení přesáhne 35 °C, pak už na chování křepelek poznáte, že se necítí moc komfortně. Budou rychleji dýchat s otevřenými zobáčky. Pravděpodobně se zhorší snáška, ale v podstatě to bez újmy přežijí.

Teploty nad 40 °C už jsou kritické a je potřeba je řešit, protože vaše křepelky mohou začít umírat.

Pokud teplota prostředí přesáhne delší dobu 60 °C, nejspíš to žádná křepelka nepřežije.

Zajímavé je, že na vysokou teplotu jsou náchylnější křepelčí slepice, které na přehřátí hynou dříve než kohouti.

Jestli se stane, že teplota ve vašem chovu stoupne nad kritickou mez 40 °C je potřeba zasáhnout. Křepelky můžete přemístit nebo teplotu snížit pomocí klimatizace. Pomáhá i zapnutí nebo zintenzivnění ventilace, aby se vzduch v místnosti vyměnil vícekrát. Pomůže také zmenšení počtu křepelek v klecích.

Při zvýšených teplotách je víc než jindy důležité, aby v napáječkách nedošla voda.

Nízké teploty při chovu křepelek

Na rozdíl od vysokých teplot nejsou ty nízké tak nebezpečné a křepelky je bez újmy na zdraví přežijí. Zejména pokud teplota nekolísá a je více méně stabilní, snášejí ji japonské křepelky bez problémů, i když se to projeví na nižší snášce nebo jejím zastavení.

Japonské křepelky často mohou při nižších teplotách více nebo méně snášet a to ve výjimečných případech i při teplotách pod nulou. Snáška závisí na tom, jaké křepelky chováte, jak jsou otužilé, na krmivu a dalších podmínkách chovu.

Větším nepřítelem než nízká teplota je průvan a vlhkost. Tady platí to co o výkyvech teplot, tedy nižší teploty budou křepelky lépe snášet, když nebudou vystaveny větru nebo průvanu a budou v suchu.

Při mrazech je potřeba počítat se zamrzáním vody a křepelkám zajistit bezproblémové napájení.

Většina chovatelů se snaží dlouhodobě nízkým teplotám vyhýbat. Pokud mají venkovní voliérové chovy, přesouvají křepelky do uzavřených prostor, do klecí. Vnitřní prostory se při nízkých teplotách vytápějí. Pokud nechávají křepelky ve venkovních klecích, pak je tepelně izolují. Snížení snášky může být zásadní, nemluvě o jejím zastavení. Protože křepelky potřebují kvalitní krmivo, stárnutím se snižuje kvalita masa a produktivní věk u křepelek trvá jen krátce, pak je chov při nevyhovujících nízkých teplotách velmi neefektivní.

Pokud máte křepelky jen pro okrasu a nepočítáte výdaje, pak je můžete v klidu nechat přezimovat i ve venkovní voliéře. Měly by ale být v suchu a závětří a musíte jim zajistit nezamrzající zdroj vody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *