Kdy porážet křepelky?

V jakém věku zabíjet křepelky? Kdy je ideální čas na porážku křepelek? Na kdy naplánovat porážku japonských křepelek?

Ve zkratce lze říct, že u křepelek jsou dva hlavní porážkové termíny, a to ve stáří 45 až 60 dnů a pak ve stáří 6 až 7 měsíců.

Porážka křepelek chovaných pro maso

Japonské křepelky dospívají velice brzo. Rostou do 50 – 60 dnů. Křepelky pak sice dále nabírají na váze, přibírají ale pouze tuk a ten u křepelek, na rozdíl třeba od hus, není v podstatě něco, pro co bychom křepelky chovali.

U kohoutů je vhodná (a někdy nutná) doba k porážce těch s kterými nepočítáte v dalším chovu, když začínají být navzájem agresivní, což je někde od 35. dne.

S porážkou křepelek nemusíte čekat až zcela vyrostou. Ke konci se výkrmu se totiž růst zpomaluje. Podle mne je nejvhodnější doba k porážce u křepelek, které chováme na maso 45. až 56. den.

Nejvhodnější dny k porážce jsou ale ovlivněny i plemenem křepelek, krmivem a dalšími vlivy. Pro odhad je tedy dobré používat nejen kalendář, ale i váhy, kde zase každý druh křepelek a každé pohlaví má ideální porážkovou váhu trochu jinak. Pokud chováte křepelky ve velkém a prodáváte je na maso, pak si to u těch svých přesně spočítáte. U hobby chovů na přesném výpočtu ideálního dne porážky zas tak nezáleží.

U profi chovů bývají křepelky poráženy ve vhodný čas najednou. U malých domácích chovů naopak k porážce může docházet průběžně.

Křepelky je možné porážet i dříve, třeba 30. den. Například pokud je potřebujete menší, chcete uvolnit klece, nebo pokud jsou křepelky zraněné (následkem bojů mezi kohoutky atd.).

U takových porážek je potřeba dávat pozor na používání kokcidiostatik, která mohou být preventivní součástí krmných směsí. Pokud bývají zkrmeny, pak není možné maso několik dnů poté konzumovat. Ostatně na léčiva si musíme dát pozor, ať už se provádí porážka v jakémkoliv věku.

Porážka křepelek chovaných pro vajíčka

Křepelky, které byly použité k snášce vajec je vhodné porážet do věku 6 – 7 měsíců. Po 6 měsících se u křepelek začíná zmenšovat snáška nebo dokonce dochází k snáškové pauze. V tom stáří je přitom jejich maso stále vhodné k přípravě libovolného jídla. Od 8 měsíců už je jejich maso tužší, vyžaduje speciální úpravu a některá jídla z něj chutná neuděláte.

Křepelky můžou snášet vajíčka déle než rok, zejména pokud je chováte bez kohoutů. Nesou však méně a jejich maso je pak horší kvality, ale pokud chcete jít touto cestou, nic vám nebrání porážet je ve vyšším věku, nebo je prostě nechat dožít.

Poznámky:

Texaské křepelky, které využíváme k snášce vajec je lépe porážet dříve, už někdy v 4 – 5 měsících.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *