První týden života uměle odchovaných kuřat (slepice)

Základní informace: pod zdrojem tepla má být teplota 32 C, první den krmit šrotem pak speciálním krmivem.

Po vylíhnutí necháme kuřata v líhni oschnout. Z líhně je odebíráme vždy po několika kusech, abychom jí zbytečně neotevírali. Kuře může být v dolíhni klidně i 24 hodin bez potravy a vody.

Kuřata pak dáváme do speciální vydezinfikované odchovny nebo někde do chléva, kde jsme jim předem připravili místo. Odchovnu můžete koupit, nebo si vyrobit,třeba i z kartonové krabice.

Teplota

Zajistíme jim umělou kvočnu nebo jiný zdroj tepla. Může to být např. infračervená lampa nebo žárovka. Teplota pod topným tělesem by v prvním týdnu měla být 32 – 33 C, v zbytku odchovny by teplota měla být nižší, ideálně 22 – 24 C, neměla by klesnout pod 12 C.

Vlhkost

Ideální relativní vlhkost v odchovně je 65 – 75 procent.

První týden odchovu kuřat

při přemisťováni kuřat z dolíhně do odchovny namočím zobáček každého kuřete do vody aby se napilo. Do vody přidávám preventivní přípravek proti salmonelóze, kolibakterióze a dalším. K tomu používám přípravek Enrofloxin-K 10% (obsahuje enrofloxacin). Kuřata prohlídnu a podle někdy zvážím. Enrofloxin přidávám do vody první 3 – 4 dny.

V odchovně by od začátku měla být voda a krmivo. Já protože používám niplové napáječky a krmítko zavěšené vně odchovny, tedy něco co by kuřata nemusela hned pochopit, tak z počátku dávám vodu a krmivo do mělkých misek a ty umístím poblíž napáječky a krmítka. Kuřata slepic jsou zvídavá a brzo pochopí jak se nasytit a napojit. Obvykle stačí aby začalo jíst a pít jedno kuře, ostatní ho rychle napodobí.

Z počátku kuřatům svítíme 24 hodin denně. Existují různé světelné režimy, ale když jim budete v kuse svítit celý první týden, nic nezkazíte.

Pokud si nejsem jistý, že kuřata pijí, dávám jim jako první potravu pšeničný nebo kukuřičný šrot. Obvykle vždy jako první dávku. Pokud jste si jistí, že kuřata pijí, můžete jim hned dát speciální granule pro kuřata.

Minimálně v prvním týdnu je nejlepší krmit speciálním granulovaným krmivem pro kuřata. Ano je možné krmit i šrotem strouhanými vajíčky, nasekanou zelení apod., já to ale nedělám. Myslím že je opravdu nejlepší jim koupit nějaké startovací krmivo. Kuřata tak mají vše co potřebují v důležitém stádiu vývoje a vyhnete se případným zažívacím problémům.

Výběh

Přestože kvočna s kuřaty vychází do výběhu brzy po vylíhnutí kuřat, já je první týden nechávám v odchovně. Pokud je za pěkného počasí vezmete na chvíli ven, neuškodíte jim, ale je to zbytečná práce.

Transport

Kuřata do 3 dnů stáří lze bez problémů převážet bez potravy a vody. Pozor si musíte dát na teplotu a přepravka musí být dostatečně větraná. Pokud přepravujete větší množství kuřat, pak její její rohy by měly být zaoblené nebo vypolstrované aby se kuřata neumačkala. Pokud budete kuřata přepravovat, do transportu je nekrmte.

Podestýlka

Pokud odchováváte kuřata na podestýlce, pak vhodná je řezaná sláma nebo seno, hobliny, noviny. V prvních dnech jsou nevhodné materiály, které by kuřata mohly sezobat, např. piliny nebo rašelina.

Napájení

Do vody můžete přidat 3 až 10 procent cukru, kyselinu askorbovou (vitamín C). Místo vody můžete napájet slabým čajem, černým nebo heřmánkovým.

Vodu je možné okyselovat (na cca pH 4) například octem, kyselinou mravenší nebo speciálními přípravky.

Já první 3 dny do vody přidávám Enrofloxacin (antibakteriální preparát), další 3 dny kyselinu askorbovou (vitamín C) a 7. – 12. (14.) den Čiktonik.

Voda by měla být vlažná, z počátku by měla ideálně mít teplotu odchovny, později ale budou kuřata vodu teplejší než 20 C špatně přijímat.

Pozor napáječky by neměly být hluboké, aby se v nich kuřata neutopily.

Sexování kuřat

V prvních dnech se také provádí rozdělování kuřat podle pohlaví, i když u malochovů je méně obvyklé.

Jednodušší, i v malochovu použitelné jsou autosexingové metody. Ty spočívají v tom, že u některých plemen slepic, lze podle viditelných vnějších znaků, už v prvních dnech rozeznat pohlaví kuřat. Kuřata tak lze rozlišit podle barvy, různých skvrn apod.

Japonská kloakální metoda, která je založena na rozdílech kloaky je pro drobné chovatele v praxi nerealizovatelná.

Poznámky:

Dodělat:

Pokud kuřata nejí, viz perličky.
Kuřata ke krmítkům můžete přilákat jejich barvou, atraktivní je pro ně zejména červená nebo modrá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *