První líhnutí křepelek

Poprvé jsem si otestoval líhnutí japonských křepelek. Z 80 vajec mi vyšlo 32 zdravých křepelčat. 3 vejce jsem vyřadil před inkubací, 24 vajec jsem vyřadil při prosvěcování, 8 vajec zůstalo nevylíhnutých. Křepelky se vyklubaly z 45 vajec. 3 křepelčata jsem vyřadil po vylíhnutí, 1 utonulo v napáječce, 9 uhynulo v prvních dnech po vylíhnutí. Překvapilo… Pokračovat ve čtení První líhnutí křepelek

První týden života uměle odchovaných kuřat (slepice)

Základní informace: pod zdrojem tepla má být teplota 32 C, první den krmit šrotem pak speciálním krmivem. Po vylíhnutí necháme kuřata v líhni oschnout. Z líhně je odebíráme vždy po několika kusech, abychom jí zbytečně neotevírali. Kuře může být v dolíhni klidně i 24 hodin bez potravy a vody.

Dolíheň

Dolíheň je zařízení, které se používá v poslední fázi umělé inkubace vajec. Ta trvá obvykle 3 dny před vylíhnutím. V dolíhni dochází k vylíhnutí ptáčat. Vejce se v ní už neobracejí, je v ní vyšší vlhkost a obvykle nižší teplota. Fyzicky se líhně od dolíhně liší především tím, že v nich nejdou mechanizmy obracející vajíčka… Pokračovat ve čtení Dolíheň

Publikováno
V rubrikách Líhnutí

Jak dlouho se líhnou kuřata slepic?

Líhnutí slepic trvá +/- 21 dnů. Obvyklá doba líhnutí je 20. a 21. den, nicméně reálně je líhnutí možné od 19. do 22. dne a výjimečně ještě i 23. den. Do dolíhně, kde mají být trochu jiné podmínky než v líhni, se vejce dávají 18. – 19. den.

Umělé líhnutí husích vajec

Základní a aktualizované informace o líhnutí housat. Hlavní témata: sběr vajec, skladování vajec pro líhnutí, příprava na vložení do inkubátoru, nasazování vajec do umělé líhně, teplota v průběhu skladování, zahřívání a líhnutí vajec, vlhkost během inkubace hus, ochlazování husích vajec při líhnutí, otáčení vajec při umělé inkubaci, prosvěcování vajec, líhnutí housat, a …poznámky.